AEG-10C-O2
Description
- PLASTIC HOUSINGS We offer and extensive range of plastic housings. The 20 Series is a range of low cost plastic housings. The polypropylene 26 Series is designed to accommodate a single or double length 7” bag. The 28 Series can accommodate a single 10”
Be the first to review “AEG-10C-O2” Cancel reply
Related products
Big Blue Jumbo 10” Triple Stage Whole House Water Filtration System
- Available with clear & Blue
- Thicker walls for increased strength.
- Max. Working pressure: 130 PSI.
- Broken pressure: 300 PSI.
- Cyc Testing: 0-150PSI,
- Available port: 1″ or 1.5”
- PP 5 Micron, CTO, PP 1 Micron
- Filter cartridge is optional.
- With Bracket, wrench
AQF-2040
In / outlet
3/8″, 1/2″, 3/4″ NPT -
Big Blue Jumbo 20” Triple Stage Whole House Water Filtration System
- Available with clear & Blue
- Broken pressure: 300 PSI.
- Cyc Testing: 0-150PSI,
- Available port: 1″ or 1.5”
- With Bracket, wrench
Stainless Steel Cluster Filter-CF-28
Flange in/outlet available230mm(D)x1110mm(H)In/Outlet: 1.5″Filter Cartridges Size: 30’’x2.5 (5)Housing Material : SS304, or SS316 on request.Entire set of filter cartridges is removed at one time for cleaning replacement.Working Temperature: 1~50°C